"Tereska" w otoczeniu żołnierzy oddziału Hubala. Gałki Krzczonowskie, zima 1940 r. |
jedynej kobiety w oddziale Hubala.
Naprawdę nazywała się Marianna Cel. Przyszła na świat w koneckiej wsi Budy, 14 stycznia 1918 roku, jako jedno z czworga dzieci Franciszka Cela i Bronisławy z Łuszczyńskich. Dość szybko osierocona przez rodziców, wychowywała się pod opieką ciotki. W domu nie przelewało się, więc jeszcze przed wojną siostra ściągnęła ją do Łodzi. Marianna szybko odnalazła się w dużym mieście. Podjęła pracę w domu adwokata przy ul. Narutowicza 24, a w czasie wolnym oddawała się swoim nieprzeciętnym zainteresowaniom. Dużo czytała, w tym polskich klasyków, uczęszczała na kurs pilotażu, a nawet trenowała skoki spadochronowe (!). Z okresu tego zachowało się tylko jedno zdjęcie, na którym uśmiechnięta dziewczyna pozuje z nieznanym mężczyzną.
Po wybuchu wojny obie siostry Celówny wróciły do rodzinnej wsi. Jeszcze w czasie wrześniowych działań Marianna miała przecinać niemieckie druty telefoniczne i pomagać polskim żołnierzom. Do oddziału majora Dobrzańskiego dołączyła w Zychach, gdzie ułani stacjonowali od 24 X 1939. Hubal wówczas poszukiwał kandydatki na kurierkę, mogącą jednocześnie prowadzić dla oddziału wywiad w okolicy. Za wyborem Marianny przemawiała jej wrześniowa postawa, a ona chętnie zgodziła się dołączyć do oddziału. "Teresa" w przyszłości okazała wielki hart ducha, oddała oddziałowi nieocenione usługi. - przyznawał Józef Alicki.
Dom, w którym mieszkała "Tereska". W oddali las, w którym ukrywała się podczas nielicznych odwiedzin u rodziny. Fot. z archiwum Janusza Smolki |
Z początku "Teresa" pełniła w oddziale przede wszystkim funkcję kurierki i łączniki. Jedną z pierwszych jej misji, niejako na próbę, była podróż do Krakowa z listem do matki Hubala, z której wywiązała się zresztą znakomicie. Wielokrotnie jeździła też do Kielc, skąd w towarzystwie Kazimiery Słocińskiej-Klocek wyruszała do okolicznych wsi w poszukiwaniu ukrytej broni i amunicji. Jeszcze na grupowych fotografiach z Gałek, wykonanych zimą 1940 r., możemy zobaczyć ją w cywilnym ubraniu - kożuchu, chuście i długiej spódnicy.
Później jednak wywalczyła sobie miejsce w plutonie kawalerii. Ubrana w mundur uczestniczyła w niektórych zajęciach, czasami również wyjeżdżała na akcje, np. przeciw konfidentom. Żołnierze nie mieli z nią łatwo. Jeśli wierzyć wachmistrzowi Alickiemu, Była to dzielna dziewczyna. Ale tak pyskata, że nie mógł jej dorównać żaden mężczyzna. Nas opanowała jakaś mania dokuczania jej i w konsekwencji poszkodowaną stroną byliśmy zawsze my, gdyż jej sam diabeł by chyba nie sprostał.
30 marca "Tereska" wzięła czynny udział w starciu pod Huciskiem, opatrując rannych i zagrzewając do walki.
Małgorzata Potocka jako "Tereska" w filmie Hubal, 1973 r.
Zbiory Filmoteki Narodowej
|
Po rozwiązaniu oddziału podjęła pracę w konspiracji. Początkowo zatrzymała się w Kielcach, u wspomnianej już Kazimiery Słocińskiej-Klocek, gdzie czekała na nawiązanie niezbędnych kontaktów. Później przeniosła się do podwarszawskich Ząbek, gdzie zamieszkała u Ludmiły Żero ("Ludki"), łączniczki oddziału. Według tej ostatniej, "Tereska" była wówczas "bystra, wesoła, roześmiana, w każdej chwili spędzająca czas nad książką". We wrześniu 1940 zamieszkała w Warszawie, na ul. Dzikiej 28, w domu siostry pchor. Henryka Ossowskiego "Dołęgi", adiutanta oddziału. Prawdopodobnie w tym czasie została kurierką ZWZ na trasie Warszawa - Lwów. Ostatni raz widziała się z siostrą w Boże Narodzenie 1940 r. Mówiła, że dłużej w Warszawie nie może przebywać, bo Niemcy depczą jej po piętach, że musi przedostać się na Wschód - wspominała Janina Cel. W stolicy pozostała jednak jeszcze kilka miesięcy, tak przynajmniej wynika z pisanych przez nią listów. Ostatni wysłała do Ludmiły Żero, informując, że ma trudności z przekroczeniem granicy. Później wszelki ślad po niej zaginął. Możliwe, że została rozstrzelana w więzieniu na Brygidkach we Lwowie.
Bibliografia:
Alicki J., Wspomnienia żołnierza z oddziału mjr. "Hubala", "Wojskowy Przegląd Historyczny", nr 4, 1987, s. 95, 107, nr 1/1988 s. 125. Jedynak S., Rogata dusza, "Przemiany", nr 147, 1983, s. 14-15.
Kowalski J., Tereska ze wsi Budy, "Za Wolność i Lud", nr 10, 1985, s. 5.
Poradowski R., "Tereska" od Hubala", "Głos Poranny", nr 47, 1990, s. 1, 4-5.
Słocińska-Klocek K., Kobiety konspiracji - list do redakcji, "Przemiany", nr 102, 1968, s. 6.
Zaborowski J., Major Hubal i jego żołnierze, Tomaszów Mazowiecki 2011.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz