czwartek, 6 września 2018

Gdzie kręcono film "Hubal"?

(1)
W miniony poniedziałek, 3 września, obchodziliśmy 45-tą rocznicę premiery filmu "Hubal". Dzieło Bohdana Poręby, ze wspaniałą rolą Ryszarda Filipskiego, jest dobrze znane wszystkim, którzy choć trochę interesują się postacią majora Dobrzańskiego. Reżyser dołożył starań, aby film możliwie wiernie opowiadał historię Hubala. Zbierał dokumenty, rozmawiał ze świadkami tamtych dni, a jeśli było to możliwe - część scen nakręcił w miejscach, gdzie rozegrały się one w rzeczywistości. 
W dzisiejszym poście zamieszczam zestawienie takich miejsc. Niestety, nie wszędzie udało się precyzyjnie zidentyfikować dokładną lokalizację kręcenia scen. Stąd gorąca prośba do Czytelników. Może ktoś z Was rozpoznaje swoje rodzinne strony i będzie mógł udzielić dokładniejszych informacji? Każda, nawet drobna, wskazówka jest bardzo cenna, dlatego gorąco zachęcam do zabierania głosu w komentarzach.
Zdjęcia powiększają się po kliknięciu na nie. 


*
 Scena z czołówki podczas której pojawiają się napisy, zrealizowana jako pierwsza, nakręcona była w lasach koło Spały. Może ktoś zna dokładniejsza lokalizację? (Foto 1)


 Przeprawa w Puszczy Augustowskiej to stawy niedaleko Żeromina koło Łodzi. (Foto 2 i 3)

Wzruszająca scena przed dworkiem w Krubkach, kiedy to major powiedział „Nie było rozkazu kapitulacji. Munduru nie zdejmę, broni nie rzucę”, zrealizowana została przed dworkiem w Kruszowie (Fot. 4 i 5).

(6) (7) (8) 
Kolejna scena, a właściwie szereg scen, wejście ułanów do wsi, scena z Tereską obserwującą ułanów, a wreszcie pacyfikacja wsi, powstały w nie istniejących już Szwolszewicach - Błotach i na tzw. Zielonej Drodze (istniejącej do dziś) w Szwolszewicach Dużych lub Małych, niedaleko mogiły powstańców 1863 roku.Wg. internauty o nicku „Podkowa” na portalu dws.org.pl przejazd konnicy Hubalowej drogą Koło - Golesz, również w okolicach Swolszewic. Ryszard Filipski mieszkał w tym czasie w Adamowie. Nie wiem jednak o który przejazd kawalerii chodzi. Jest ich kilka w filmie.



Trudno trochę w to uwierzyć ze względu na udział koni, ale wg portalu kinomuzeum.pl,  scena w stadninie Rzeczyckich, kiedy to Alicki (Niwiński) powiedział, że czasem „d... przymarza do siodła” i otrzymał słynny kożuszek, zrealizowana została na strychu pałacu Biedermannów przy ul. Franciszkańskiej 1/5 w Łodzi. Tu również, wg. tego samego źródła, powstała scena wigilii na Bielawach.


 Poświętne i jego okolice to już cała encyklopedia tej miejscowości. W filmie "zagrała" barokowa bazylika, gdzie w styczniu 1940 roku oddział Hubala wziął udział w nabożeństwie. Oprócz tego w okolicach kościółka świętego Jana nakręcono scenę spotkania Majora z Niemcami (fot. 11).  Wykorzystano również plenery w pobliskim Anielinie, gdzie 30 kwietnia 1940 Dobrzański zginął: zagajnik (fot. 12) i gospodarstwo Laskowskich (fot. 13 i 14).


Czy ktoś zna jeszcze inne lokalizacje?
Ciekawi mnie najbardziej, gdzie powstała scena z ludnością powracającą z kościoła do Cisownika, za którą to skrycie posuwała się kolumna Niemców. Kościół widoczny na uchwyconym kadrze jest dość charakterystyczny i powinien być, mimo niewyraźnej fotki, łatwy do rozpoznania (fot. 15 i 16).

(17)
Kolejna zagadka to łąka, niedaleko strumienia, na której major Hubal spotkał patrol niemiecki jadący na rowerach. W oddali widoczne są zabudowania. Może to magazyny jakiegoś PGR?

W filmie Hubal udaje się do Warszawy. Czy możliwe, że "zagrała" ją Łódź? (fot. 18). Podobnie zagadkowym plenerami są miejsca walk: jest wąwóz, w którym nakręcono walkę pod Huciskiem (fot. 19 i 20) oraz starcie pod Wolą Chodkowską (fot. 21).  



 I ostatnia scena - odprawa z pułkownikiem Millerem w Gałkach, po której część żołnierzy odeszła. Czy to też Szwolszewice?


Fotografie pochodzą z filmu "Hubal", część z nich jest dostępna w zbiorach Filmoteki Narodowej.

19 komentarzy:

  1. Zdjęcie 19 i 20 to wąwóz między wsiami Łagiewniki Nowe i Skotniki koło Zgierza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację! :) Jak udało się Panu rozpoznać miejsce kręcenia?

      Usuń
    2. Można więcej informacji na temat tej lokalizacji. Jestem mieszkańcem Łagiewnik Nowych i na podstawie zdjęć nie mogę ustalić tego miejsca

      Usuń
    3. Scena na foto 19-20 kręcona były przy ul.Zakładowej w Łodzi. Był to wjazd do wysypiska śmieci w latach sześdziesiątych . W czasie kręcenia filmu wysypisko nie było już czynne. Obecnie sam wąwóz jest zasypany.

      Usuń
    4. Panie Józefie, w jaki sposób udało się Panu zidentyfikować to miejsce jako wąwóz przy wysypisku śmieci? Czy mógłby Pan podać więcej szczegółów?
      Pozdrawiam!

      Usuń
    5. W tamten czas, byłem uczniem szkoły podstawowej, po lekcjach chodziło się tam celem zobaczenia wystawionych pojazdów. Jeden z pojazdów,który był tam ustawiony to replika samochodu pancernego ze sklejki posiadając koła oraz lufę z kawałka rury. I jeszcze bym zaliczył dwie sceny do filmu: - scena z obsłuą ckm-u na wzniesieniu. Oraz wjazd samochodu osobowego z żołnierzami, którzy "giną". Przy scenie z obsługą ckm-u po wystrzeleniu taśmy ze ślepakami, pobiegliśmy po łuski. W scenie z samochodm osobowym -dopiero w kinie Bałtyk zobaczyłem ten fragment filmu. Oczywiście różnica podczas kręcenia filmu a projekcją to już inna bajka. Pozdrawiam
      JÓZEF

      Usuń
    6. Zdjęcie 15 i 16 to kościół w Błogim Szlacheckim gm Mniszków jest na nim moja nie zyjaca już sąsiadka która grała mały epizod w tym filmie ja jako dziecko też brałam udział w tym fragmencie filmu

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdjęcie 15 i 16 to jest kościół parafialny
    w Błogim Szlacheckim

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za to uzupełnienie! Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Ostatnia scena(22) krecona jest w miejscowosci Kiełmina .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację! Czy Pan/Pani lub ktoś z Pani/Pana rodziny był świadkiem kręcenia tej sceny?

      Usuń
  5. Przesle panu fotografie 22 obecnie. Jest to naprzeciwko mojego domu tylko prosze napisac do mnie maila dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, z ogromną chęcią, niestety, nie mam Pana adresu mailowego. Proszę odezwać się do mnie: zolnierka@gmail.com
      Dziękuję!

      Usuń
  6. Zdjęcia 15droga do udzrzyna 16 kościół w Porębie ,byla wigilia w kościele ,byla scena w kuzni

    OdpowiedzUsuń
  7. Zdjęcia nie ma tutaj jak wieś pala Niemcy ale to jest nad zalewem Sulejowskim przed budową akwenu Swolszewice Małe. Wieś wykorzystano bo była wysiedlona pod budowę akwenu a do tego wykorzystano do nagrania filmu.

    OdpowiedzUsuń
  8. zdjęcie 11 tj.przedwojenna strzelnica za klasztorem księży Filipinów w Studziannie - Poświętnem .W tle widać ścianę szczytową klasztoru .W Poświętnem nie ma kościółka św. Jana , oprócz Bazyliki gdzie była kręcona 'pasterka' jest kościółek św. Józefa i kościółek św. Anny

    OdpowiedzUsuń
  9. Ta historia to nasze motto życia.

    OdpowiedzUsuń